Dūmu novadīšana

Dūmu izvades sistēma pēc sava darbības principa atgādina sistēmu, kuras pamatuzdevums ir dabīgā ventilācija, tomēr tās galvenais uzdevums nav nodrošināt svaiga gaisa pieplūdi telpās, bet gan dūmu un tvana gāzes izvadi, ja ir notikusi aizdegšanās.

Galvenais sistēmas, kas izvada dūmus, uzdevums ir aizkavēt aizdegšanās avota radīto dūmu izplatīšanos telpās, jo īpaši cilvēku masu evakuācijas vietās, dūmu izvadīšana laukā caur ventilācijas šahtām, cilvēku dzīvības un mājas iedzīvotāju vai uzņēmuma mantas aizsargāšana. Tās uzdevums ir arī dabīgā ventilācija un ērtu apstākļu radīšana telpās, kurās uzturas cilvēki, ja viņu evakuēšana nav mērķtiecīga vai īslaicīgi nav iespējama.

Dūmu un karstuma izvade ir svarīga ugunsdrošības daļa būvniecībā. Ja ēkā izceļas ugunsgrēks, 90% tā upuru iet bojā nevis uguns dēļ, bet gan saindējoties ar toksiskām gāzēm. Ugunsgrēka laikā dūmu masas ceļas gaisā un zem jumta izveido dūmu gāzes slāni, kas īsā laikā aizpilda visu apkārtējo telpu.

Caur dūmu izvades ailām, kas atrodas fasādes augšdaļā vai gaitenī, dūmi un karstums tiek izvadīts laukā. Svaiga gaisa pieplūdes ailas, kas atrodas fasādes apakšdaļā, pastiprina vilkmi.

Neviena mūsdienu ēka nevar iztikt bez šīs sistēmas – to vienkārši nevarēs nodot ekspluatācijā, jo būs rupji pārkāptas ugunsdrošības prasības, tostarp dūmu izvade būvobjekta iekšienē.